Moderátoři: Jaromir, pavlinka, smith, ikanek

Pavel_III

Moderátor
#212 - 20. 7. 2012, 15:55

Bože!! Já snad půjdu vrátit vysvědčení!! 😋

Ale "protože - když" tady v těch snad (už) není.

Pavel_III

Moderátor
#213 - 21. 7. 2012, 17:29

Jiný dotaz:
Jak popsat/uvést v exponátu něco o čem prakticky vůbec nic nevím (a nejspíš nejen já)? Mám například podobné zhýralosti týkající se daného období:
Dopis rozhodně není okupační, bude to nějaká místní protikarlovská iniciativa, Szittya (česky Skythové) VIII se tváří jako by to patřilo do oblasti Lajtabánságu, VIII by pak snad prý mohlo být číslo nějaké jednotky a pak jsou ještě ruční přepisy, to vznikalo ve Slavonsku a/nebo Chorvatsku (mám i jiné). "Italská okupace" je naprosté dobové mache, úplná vymyšlenost. A Satu-Mare jsem popsal takto:
Do období po 15. dubnu 1919 (po vydání známek s nápisem MAGYAR POSTA a po zahájení rumunské ofenzívy) se hlásí přetisky oznamující rumunskou okupaci Satu Mare. Za současných poznatků ovšem nelze říci, jestli je tento přetisk autentický, či zda nejde o dobové mache z počátku dvacátých let.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

ikanek

Moderátor
#214 - 22. 7. 2012, 23:24
Jinak, abych jen tak neplácal a planě nekritizoval, tak zde náhled návrhu mé Baraně. Opět jsou některé obrázky známek jen ilustrativní, ale všechno co jest naznačeno pochopitelně mám. Jiná věc je, jestli předvádět i celiny (nebo tolik celin). V tom případě bych tu Baraň III dal na 6. list. Typy s B jsem pojmenoval jako stejnobřichatý a nestejnobřichatý, protože mne nic chytřejšího nenapadlo. 😎 Obrázky: ...

Celiny, pokud jsou dofrankovány známkou, mohou v teritoriálním exponátu být bez jakýchkoliv omezení. Samotná celina pak by měla být zastoupena v případě, že "známková" část byla použita ve stejném designu jako normální známka. Jinak by patřily spíše do celinového exponátu.

Co se týče B. Dle obrázku se mi to na první pohled jeví jedna jako normální B a ta druhá varianta jako B převrácené a otočené. Je tomu tak? Stačí dát do nějakého grafického programu a provést jednoduché úpravy. Pokud to nezvládneš tak mi lepší sken pošli na mejl v profilu.

ikanek

Moderátor
#215 - 22. 7. 2012, 23:28
Jiný dotaz: Jak popsat/uvést v exponátu něco o čem prakticky vůbec nic nevím (a nejspíš nejen já)? Mám například podobné zhýralosti týkající se daného období: Dopis rozhodně není okupační, bude to nějaká místní protikarlovská iniciativa, Szittya (česky Skythové) VIII se tváří jako by to patřilo do oblasti Lajtabánságu, VIII by pak snad prý mohlo být číslo nějaké jednotky a pak jsou ještě ruční přepisy, to vznikalo ve Slavonsku a/nebo Chorvatsku (mám i jiné). "Italská okupace" je naprosté dobové mache, úplná vymyšlenost. A Satu-Mare jsem popsal takto: Do období po 15. dubnu 1919 (po vydání známek s nápisem MAGYAR POSTA a po zahájení rumunské ofenzívy) se hlásí přetisky oznamující rumunskou okupaci Satu Mare. Za současných poznatků ovšem nelze říci, jestli je tento přetisk autentický, či zda nejde o dobové mache z počátku dvacátých let. ...

To je hodně zapeklitá otázka. To, že do exponátu uvedeš něco, o čem nic nevíš, není moc dobré. Ukazuje to na Tvoje "neznalosti". Do exponátu rozhodně nepatří různá dobová mache a soukromé výrobky a do doby než zjistíš, co to je, bych to raději do exponátu nedával.

Jak jseš na tom ze znalostmi cizích jazyků. Mám kontakt na jednoho amerického jurymana, který se také lokálními přetisky Maďarska zajímá a možná by věděl, co to je.

pavlinka

Moderátor
#216 - 22. 7. 2012, 23:49

Vím, že jsem asi poslední, co bych do toho měla kecat, ale Ikánek má pravdu.Chtěla jsem to napsat ještě před ním. Na listech by měly byt fakta a doložené ověřené věci. Je to vlastně pole neorané (přetisky) a pokud máš (Pavel III)určitou hypotézu co by to mohlo byt a věřím tomu, že se asi moc mýlit nebudeš, tak by bylo dobré o tom publikovat článek (Merkur revue?) a třeba se chytí i někdo druhý, co o tom bude něco vědět a poté to dat do exponátu jako studijní matroš.

Pavel_III

Moderátor
#217 - 23. 7. 2012, 00:57
To je hodně zapeklitá otázka. To, že do exponátu uvedeš něco, o čem nic nevíš, není moc dobré. Ukazuje to na Tvoje "neznalosti". Do exponátu rozhodně nepatří různá dobová mache a soukromé výrobky a do doby než zjistíš, co to je, bych to raději do exponátu nedával. Jak jseš na tom ze znalostmi cizích jazyků. Mám kontakt na jednoho amerického jurymana, který se také lokálními přetisky Maďarska zajímá a možná by věděl, co to je.

ikanek napsal/a:

Celiny, pokud jsou dofrankovány známkou, mohou v teritoriálním exponátu být bez jakýchkoliv omezení. Samotná celina pak by měla být zastoupena v případě, že "známková" část byla použita ve stejném designu jako normální známka. Jinak by patřily spíše do celinového exponátu.

No, mám jednu lokalitu - Osijek a z té mám jen celinu. Odesílatel na té celině přímo nabízí "známky s novými provizorními přetisky" (celkem 18 hodnot), které vyšly 16. ledna. Celina je odeslaná 22. ledna. Dotyčné přetisky - známky - ale žádná mně známá literatura nezmiňuje a nezná je ani žádný z Maďarů, nelze vyloužit obdobný design jako na celině. Nebo aspoň neznal v době, kdy jsem se ptal. (Celina viz příloha) Přijde mi škoda to neukázat. A na celinový jednorámový exponát toho je buď moc nebo málo (podle šíře záběru) a 5 rámů teda dohromady nedám. Možná nikdy.

ikanek napsal/a:

Co se týče B. Dle obrázku se mi to na první pohled jeví jedna jako normální B a ta druhá varianta jako B převrácené a otočené. Je tomu tak? Stačí dát do nějakého grafického programu a provést jednoduché úpravy. Pokud to nezvládneš tak mi lepší sken pošli na mejl v profilu.

Surányi László to popisuje v "Baranya bélyegkibocsátásai 1919" takto: A Baranya szó B betűjének felső horga az ív egyes helyein kisebb. V podstatě to je tak, že první typ je normální B - horní bříško menší a druhý typ má horní bříško skoro stejně velké jako dolní. Otočené a převrácené, to nevím jak by to dělali. Úplně v detailu je horní dokonce krapet vyšší, ale dolní krapet delší (viz příloha - lepší sken asi nemám). Dusbábek se s nějakým popisováním vůbec nenamáhá, má jen obrázek.

To je trošku potíž v tom, že ani Maďaři to prostě neví. A kdo už jiný by to měl vědět? Ten dopis z Györu je spíš taková zajímavost, ale to Satu-Mare, to se prostě neví a o těch Skythech se mi podařilo zjistit v kostce jen to, co jsem napsal. Je to odkaz na to, že v dané oblasti žili Skythové. Ostatně, o skalickém a Jehličkově přetisku se o moc víc taky neví a vídeňský/ružomberský přetisk (po maďarski Becski/Rozsahegyi) nikdo ani nezná (a já ho nemám).
Italská okupace je mache, protože Italové Uhry nikdy neokupovali, neměli tedy co přetiskovat. Ale zapadá to do "obrazu doby". To jsem ale vystavovat ani nechtěl, i když jako poslední list "další zajímavosti a neobvyklosti obrazu doby" by to spolu se soukromým smutečním přetiskem k úmrtí krále Karla IV. či nátiskem "Přispějte na národní armádu" (Addakozunk a Nemzeti hadseregnek! - to mám na dopise) možná nebylo nezajímavé.
Jo, je to taková skoro vědecká práce! 😁

Co se týče cizích jazyků, tak "z" to celkem i pochopím, ale "do", to je mnohem horší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Moderátor
#218 - 23. 7. 2012, 00:58

Ano, na článek mne "ukecávají", ale já nějak nevím jak na to. 😞

Pavel_III

Moderátor
#219 - 23. 7. 2012, 01:01

"B" se mi někam ztratilo (ale určitě jsem ho nahrával!!)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Moderátor
#220 - 23. 7. 2012, 01:22

Ještě, aby to nebylo málo složitý, se třeba u Baraně rozlišuje "Quick" a "Pedal" přetisk, u Nagyváradu (Oradea) a Segedína 1. a 2. náklad, ale do toho už nejdu. Rozlišuju dva náklady jen u Šrobára.

P.S.: Ten Američan, není to náhodou Brainard?

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

50. výročí Rudého práva - čistá - č. 1839

50. výročí Rudého práva - čistá - č. 1839

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty SCORE 2012-13 - Steve Mason - 155

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Steve Mason - 155

Cena: 20,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 408-411

NSR - čistá - č. 408-411

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Ukrajina 1992-2010 komplet (153 listů), A4, papír 160g - 2ks desek – 2 archivní boxy, včetně zesílených obalů

Ukrajina 1992-2010 komplet (153 listů), A4, papír 160g - 2ks desek – 2 archivní boxy, včetně zesílených obalů

Cena: 2755,- Kč

Přejít na eshop
Umělecká řemesla - Historická kamna - č. 521-522 - razítkovaná

Umělecká řemesla - Historická kamna - č. 521-522 - razítkovaná

Cena: 12,- Kč

Přejít na eshop
Praga 2008 - Spěšná pošta 1750 - aršík s rozměřovacím křížkem

Praga 2008 - Spěšná pošta 1750 - aršík s rozměřovacím křížkem

Cena: 999,- Kč

Přejít na eshop
Pergamenové sáčky - LINDNER - 713

Pergamenové sáčky - LINDNER - 713

Cena: 1175,- Kč

Přejít na eshop
Hawidky - SF ochranné kapsy na známky - bílé - průhledné - 36 x 217 mm - 328 328

Hawidky - SF ochranné kapsy na známky - bílé - průhledné - 36 x 217 mm - 328 328

Cena: 248,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy POMfila SR - r. 2017, A4, papír 160 g, rozšířená verze - (17), vč. zesílených obalů

Albové listy POMfila SR - r. 2017, A4, papír 160 g, rozšířená verze - (17), vč. zesílených obalů

Cena: 175,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Teppo Numminen - 210

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Teppo Numminen - 210

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop