Moderátoři: smith

pavelgregor

Moderátor
#2021 - 18. 12. 2020, 17:47

Chtěl bych upozornit na další velice pěkně zpracovanou knížku na Würzburgské ražby.

Hubert Russ: Die Mittelalterichen Münzen des Hochstiftes Würzburg - Münzgeschichte und Katalog der Prägungen von ca. 900 bis 1495, Mnichov, 2020 ISBN: 978-3-9813719-2-5

Velmi pěkně zpracován katalog těchto ražeb. Po krátkém úvodu už hned následuje katalogová část. Ta je srovnána chronologicky. U každé osoby je nejprve krátká textová část seznamující se základními informacemi o daném období. Pak už následuje katalogová část. Zde jsou uvedeny základní informace, popsány varianty, uvedeny odkazy na literaturu, případně odkaz na naleziště. Až na malé výjimky je u každého typu kvalitní fotografie.

Na závěr jsou uvedeny různé rejstříky, přehledná tabulka Brunových monogramů, doplňkové tabulky, odkazy na literaturu atd.

504 stran. U Künkera mně vyšla na 95 euro + poštovný.

Knížka má jen jednu malou nevýhodu. Při asi 500 stránkách křídového papíru formátu A4 nemáte šanci ji dlouho udržet v ruce, a v posteli když usnete, hrozí, že Vás zadusí. 😆

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

petr1596

Uživatel
#2022 - 18. 12. 2020, 18:40

U těch Numis. listů je problém, že jako spolek musíme ve svém rozpočtu na ně mít rezervované peníze, pokud nevyjdou, máme problém. Poslední léta je ten problém chronický. Pak dojde k tomu, že zaplatíme třeba 60000 za něco, co se najednou objeví zadarmo ke stažení na stránkách muzea. Těch několik desítek členů co je bude chtít dále kupovat si odběr zařídí v N. museu. Ostatní se spokojí s naším vnitřním časopisem a nebo N. listy na internetu...Ušetřenými prostředky raději přispějeme na novou numism. literaturu, kterou chce někdo vydat. Třeba nám Kacuro někdy dodá toho Vladislava II., jestli tady ještě někdo budem....a přidáme mu na něj.

kacuro

Uživatel
#2023 - 18. 12. 2020, 18:57
U těch Numis. listů je problém, že jako spolek musíme ve svém rozpočtu na ně mít rezervované peníze, pokud nevyjdou, máme problém. Poslední léta je ten problém chronický. Pak dojde k tomu, že zaplatíme třeba 60000 za něco, co se najednou objeví zadarmo ke stažení na stránkách muzea. Těch několik desítek členů co je bude chtít dále kupovat si odběr zařídí v N. museu. Ostatní se spokojí s naším vnitřním časopisem a nebo N. listy na internetu...Ušetřenými prostředky raději přispějeme na novou numism. literaturu, kterou chce někdo vydat. Třeba nám Kacuro někdy dodá toho Vladislava II., jestli tady ještě někdo budem....a přidáme mu na něj.

To je dobré vědět 🙂 Pomalu, ale jistě to dávám dohromady. Vzhledem k tomu, že mám na numismatiku čas v průměru tak hodinu denně, je to nekonečná práce. Kdyby se našel nějaký mecenáš, jakého měl např. Palacký, budu rád 😆 😁

oliver

Moderátor
#2024 - 19. 12. 2020, 04:11

petr1596 napsal/a:

...že zaplatíme třeba 60000 za něco, co se najednou objeví zadarmo ke stažení na stránkách muzea...

zpozdeni asi problem je, to pochopit dokazu - nejsem ale ekonom, neumim rict, zda je skutecne takovy problem prevod prostredku do dalsiho roku (myslim, ze instituce to maji slozitejsi nez CNS, protoze "musi vycerpat" - to CNS dle mne nemusi).

mit ale problem z open access publikovanim je pouze nedostatecna flexibilita a pruznost. ty NL (dva nove rocniky) co se objevily u nakladatelstvi De Gruyter byl naprosto chvalihodny a nasledovani hodny pocin (bohuzel vetsinou - CNS v to bohuzel tez pocitaje - diky neznalosti naprosto spatne pochopeny), v nemz se ale asi uz nepokracuje, nevim ted, jak to aktualne je.

myslim si, ze poslední cca dve desetileti prispevek na NL mel byt spis na tisk, nez na to aby to vubec mohlo vychazet. tez jsem toho nazoru, ze instituce placene z penez danovych poplatniku by sva dila (nebo alespon jejich vyznamnou cast) mela vydavat automaticky v rezimu open access a ne si to nechat "platit 2x" (vim, ze realita je jina, ale na tom open access stejne trvam).

podpora soucasnych autoru - hlavne tech, co nemohou sva dila vydavat s podporou muzei, grantu apod. - je cin chvalihodny a je jiste necim, co dava existenci a cinnosti CNS smysl.

jv64

Moderátor
#2025 - 19. 12. 2020, 09:19

Nedá mě to, abych po čase nezareagoval, sekci numismatická literatura mám stále ve sledování.
1) Na pražské groše Vladislava II. jistě všichni grošoví zájemci čekají více či méně trpělivě, dotáhnout do konce tohoto panovníka, aby výstup mohl zase nějakou dekádu platit, je skoro hrdinství. Aby to zde již podruhé nevyznělo, že autor se fláká, zde letos vydaná sedmdesátistránková studie :
https://www.academia.edu/44583411/Černohorský_O_Videman_J_2019_České_dukáty_Vladislava_II_Jagellonského_1471_1516_a_Ludvíka_Jagellonského_1526_1516_Numismatický_sborník_33_1_3_70_Bohemian_ducats_struck_under_Vladislaus_II_Jagiellon_1471_1516_and_Louis_Jagiellon_1526_1516_
Čtyři roky práce, od nuly, zde nebyl žádný základ typu J.Hásková. (PS: barevný tisk sponzorován firmou jednoho z autorů, aneb co si nepochválíš sám &#8230😉
PPS: Když se zde řeší interní věci – pořád se dívám, kdy na cnspg bude viset Ladislav Pohrobek, kdo se to jen k němu před rokem hlásil ..
2) K Numismatickým listům. Problém není určitě v prvé řadě účetnictví, ale to, že je již bezmála tři roky zpoždění s vydáváním. A to je za hranicí, platit členské příspěvky za něco, co nedostanu. Hájil jsem přesto vždy, ať se berou dál, dnes ale nelze nevidět, že jiná rovnocenná periodika mají o dva řády vyšší tah na branku. Viz oliver v předchozím – Nsb. – FN – NL : proč podporovat selektivně jedno z nich z důvodu nějakých (již neplatných) historických vazeb, těžko argumentovat.
3) K sponzorování odborných numismatických prací. Pro ty, co nemohou pamatovat, ČNS měla vždy interní pravidlo, že literaturu financují pobočky ze svých výnosů. Ústředí vždy a z principu jen bezúročně půjčovalo, z vlastních zkušeností – část nákladů a na jeden rok. Nehodnotím, byl jsem vždy zastáncem autory podporovat, poměrně logické zdůvodnění vždy znělo, že někdo má rád medaile, někdo vdolky, co se jednomu bude zdát priorita, druhému méně. Měnit se dá vše, jen ať to má pravidla a ne princip ostrých loktů, jak se mě již občas zazdálo. Kacurovi i všem dalším pisálkům, i z oborů co mě nezajímají, držím palce.

kacuro

Uživatel
#2026 - 19. 12. 2020, 10:01

jv64: problémem je, že vzhledem k tomu, že v depozitářích muzeí jsou desítky nezpracovaných depotů s PG VJ, je těžké udělat tlustou čáru za tím, co je k dispozici a jít ven s něčím, co bude děravé jak cedník. V tomto ohledu je mincovnictví VJ opravdu komplikované. Samozřejmě jednou tu čáru budu muset udělat.

Pak je tu ten problém, že mnoho z publikovaných depotů je zpracováno vyloženě tragicky, jsou tam špatně určené mince, mnohdy jsou tam opravdu nepochopitelné chyby, takže jejich vypovídací hodnota je téměř nulová (např. Tábor). I v typologii Háskové je mnoho chyb a také tiskových chyb, takže ověřování existence některých variant je nadlidský úkol, např. ty varianty XIII.e/3 a e/4, které jsem tento týden poptával v jiném vlákně. Naštěstí se mi teď díky Honzovi Boublíkovi podařilo dohledat z depotu z Chvalína (jeden z těch, ze kterých Hásková vycházela při tvorbě typologie) domnělý typ XIII.e/3 a samozřejmě je tam nedoražený křížek, jak jsem předpokládal. Oni naneštěstí tenkrát neměli PC, takže si nemohli mince prohlížet zvětšené v pořádném rozlišení a z toho vyplynulo mnoho těchto chyb.

Momentálně pro Jirku Militkého zpracovávám grošovou část depotu z Českých Budějovic, kde je asi 650 PG VJ, takže mám k dispozici další studijní materiál. Kéž by takových depotů ke zpracování bylo víc ...

Škoda, že byla kvůli Covidu zrušena má přednáška v NM, chtěl jsem tam prezentovat hlavní výsledky svého bádání a představit několik nových obrazových typů PG VJ a upřesnit jejich relativní chronologii.

Jinak Honzo, nevím, jestli Ti také ohledně těch dukátů psal prof. Paszkiewicz? Předpokládám, že ano. Ten jeho mail potěšil ...

Kucera

Moderátor
#2027 - 19. 12. 2020, 10:35

Kacuro, byly ve výše zmiňovaném depotu z Českých Budějovic také některé BP A PG Ludvíka Jag.?

kacuro

Uživatel
#2028 - 19. 12. 2020, 10:42

Je tam jen jeden, Vámi nepopsaný, PG LJ 🙂 Napíši Vám mail.

patason

Uživatel
#2029 - 20. 12. 2020, 06:23

Článek o jagellonských dukátech je parádní. Velká gratulace a poděkování autorům! A k té tlusté čáře ohledně typologicko-chronologického zpracování grošů Vladislava Jagellonského: vážně se jednoho dne musí udělat, neb dokonalá a vyčerpávající typologie jakýchkoliv mincí je v dnešních podmínkách prakticky nemožná. Už několikrát jsem někde napsal, že dokud bude existovat jediná neprostudovaná sbírka, jediný dosud nevyzvednutý mincovní depot, dokonce jediná nepodchycená mince předmětného druhu, může jít právě o dosud neevidovanou variantu, nebo dokonce i typ! Je rovněž nereálné dostat se ke všem, byť vyzvednutým a v muzeích uloženým, mincovním depotům (úroveň muzeí je různá a často se i bojí něco ulazovat, aby jim to neukradli:-(). Autoři jakéhokoliv typologického zpracování musí počítat s tím, že jejich práce bude po vydání doplňovaná o nové varianty nebo i typy... Proto Ondro neváhej přepracovanou chronologii grošů Vladislava jednoho (brzkého) dne pustit do tisku, vzhledem k promu se na ni těší jistě spousta lidí (podobně jako na Jacxovu typologii grošů Jana;-)). BTW: mojí starou sbírku máš k dispozici?

kacuro

Uživatel
#2030 - 20. 12. 2020, 07:41

Ahoj Jirko, díky za uznání. Máš pravdu, ale na rozdíl od grošového mincovnictví JL, v případě PG VJ je to mnohem složitější. Zrovna včera jsem zase určil asi 15 PG z toho českobudějovického nálezu a hned se objevilo několik nových obrazových variant, opisové už ani nepočítám. Dokud obrazové varianty a dokonce i typy stále přibývají, nechci s tím jít ven, protože pak, kdyby se objevily další, bude problém v jejich číslování. Byl bych nerad, abych pak musel typologii přečíslovávat a dělat všem v určování chaos. Navíc pořád bojuji s tím, co uznat jako obrazový typ / variantu, protože těch kombinací důležitých znaků třeba v obraze lva je velké množství. Když to budu dělat opravdu detailně, tak těch typů budou velké desítky, když bude tolerance volnější, nepostihnu všechny markanty. Takže svádím teď i vnitřní filozofický boj, jak to vlastně celé pojmout 🙂 To samé platí i o typologii BP VJ, kde je ten samý problém.

Brzy mě rovněž čeká boj s ověřováním velkého množství variant z Háskové typologie, protože, jak jsem psal, má tam spoustu chyb vyplývajících ze špatného pozorování (viz např. právě ty typy XIII.e/3 a e/4, ale jsou i desítky dalších) a zřejmě i tiskových chyb. Takže stejně budu potřebovat prověřit těch šest nálezů, ze kterých při sestavování typologie vycházela, abych ty chyby odhalil. Vzhledem k mému časovému vytížení je to úkol na dalších deset let 🙂

Spousta lidí se možná těší, bohužel od sběratelů těch fotek jejich sbírek moc nemám, spíš jen jednotlivé kusy, které se někde objevily, nebo když mi je poslali k určení. Vzhledem k tomu, že PG VJ teď docela frčí, je sbírá velké množství lidí, ze sbírek mám ovšem jen minimum fotografií. Proto jsem vděčný Jirkovi Militkému, že rozjel publikování depotu z Plchůvek a teď z ČB. Doufám, že budou následovat další ...

Tvou sbírku jsem kdysi uloženou měl, ale po kolapsu původního PC jsem o ně přišel. Takže pokud by byly k dispozici, pošli je přes nějaké úložiště, děkuji.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.