Moderátoři: smith, Misak33, Guldiner

Evropa1

Uživatel
#41 - 19. 11. 2011, 11:26

Podle mého názoru se bude sběratelský svět dělit mnohem zásadněji do několika skupin, než tomu bylo doposud. Obyčejní sběratelé nebudou moci tolik do svého koníčku investovat a možná, že někteří skončí úplně. Sběratelství se stává všeobecným hitem, je to móda, která přilákala mnoho nových zájemců a to i z řad výše příjmových skupin. Z trhu mince mizí, již jich není tolik jako před léty a většina dnešní nabídky se zkládá z kusů horší kvality. O ty zkušenější sběratelé nemají zájem a příslušníci nízkopříjmové skupiny na ně nebudou mít tolik finančních prostředků. Tedy tyto ražby by měly jít cenově dolů. U pěkných mincí bude situace jiná, protože jich je velice omezený počet, zájem po nich je a i do budoucnosti bude značný a to hlavně od sběratelů, kterých se krize netýká. Tedy, mince v pěkné zachovalosti by si měly udržet svoji cenovou hladinu. Otázkou jsou pak špičkové kvality u velmi vzácných ražeb a zde si myslím, že ceny porostou, nezávisle na jakékoli ekonomické situaci.
Proto jsem zde vždy psal názory, preferující sbírání pouze mincí ve slušné zachovalosti, protože jenom ty mají z nejrůznějších hledisek šanci na přežití. Já zastávám názor, že ať budu mít jakoukoli finanční částku, vždy je lepší si koupit jednu pěknou minci, než pět horších. Možná, že někoho opět rozčílím, ale já jsem o této mojí pravdě přesvědčen.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Vanya

Uživatel
#42 - 19. 11. 2011, 11:45

Pripojim sa k diskusii, kedze posledne 3 mesiace rozpredavam svoju skromnu zbierku viac menej modernych minci cez Ebay. Vsetko som nakupoval pred 4-6 rokmi este pred krizou a mozem povedat, ze teraz predavam priemerne s 200-300% ziskom. Povacsine ide o bezne mince v lepsej kvalite, sem tam nieco vzacnejsie do $200-300. Sam som prekvapeny, ako sa dobre predavaju. Zlozenie kupujucich: 50% Rusko, 30% Cina, 20% zvysok sveta.

CORPUS NUMMORUM
...cross-referenced auction archives coming very soon...
Sledujte progres na Facebooku

Dracek

Uživatel
#43 - 19. 11. 2011, 12:41

Evropa1: v zásadě si myslím téměř totéž...
Vanya: z doslechu od dobře informovaných lidí vím, že v Rusku bohatí již sbírají kvalitní mince mnoha zemí světa nejen domácí ale ražby např. Rakouska, Německa, USA...(zejména po růstu cen u mincí Ruska), v Číně staré střední pravé ražby v pěkných stavech podražily také nejednou o 200-300% za několik posledních let, vzácné(dříve relace cca od 1000USD) a luxusní staré mince více, běžnější ražby méně. Asi buch očekával do budoucna podobný trend, i když v pomalejším měřítku a jak u čeho(viz. Evropa1). 🙂

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

vassilij

Uživatel
#44 - 19. 11. 2011, 13:55

To Evropa, Dracek: přesně tak. Jen se pořád bavím nad opovrhováním mincemi ve stavu s.sch. vzácnějších i s.sch.- (podotýkám, že se to týká mincí 16. a 17. století) a touhy kupovat mince ve stavu vzgl. a lepší. Je to jednak nereálné, protože mincí takto starých je v tomto stavu málo a většinou jen běžné ražby a když už se nějaká vzácnější objeví, je cena obvykle naprosto šílená. Konečně to ale pár lidí pochopilo, když se objevil katalog sbírky Dr. Poláka, kde jsou některé věci úplně ve šrotovém stavu, což už je na jednu stranu přehnané. Bohužel touha po kvalitě vede některé obchodníčky k úpravě mincí dorýváním, leštěním atp. a "sběratelé" je pak kupují jako ražby o 1/2 - 1 stupeň lepší. Pro mě je to pak prostě jen poškozená mince a radši si koupím opticky minci horší, ale nepoškozenou. Jsem taky zvědav, co bude s cenou těchto zničených mincí, až to (i když někdy si říkám spíš jestli vůbec) si to někdy jejich kupci uvědomí a poznají.

vassilij

Uživatel
#45 - 19. 11. 2011, 14:01

Jako příklad dvě mince z blížící se aukce Aurey, kde je to patrné i z fotky:
položka 1543 - nejen hlazen, ale i dorývány vlasy a vousy panovníka + peří orlice
položka 1566 - hlazen v ploše, umělá patina, mezi písmeny AT na líci a G.M na rubu patrná zaletovaná dírka nebo nějaká jiná drastická oprava.
http://aurea.cz/Katalog40/040kat1501.htm

Evropa1

Uživatel
#46 - 19. 11. 2011, 14:06

Dnes je problém, že se nůžky rozevírají ve prospěch zachovalých mincí a od určité kvality již budou těžko prodejné. Proto jsem zvědav, až se začnou prodávat sbírky z Aukra, které jsou jako celek ve špatných stavech a byly kupovány za nesmyslné peníze.
Jeden obchodník říká trefnou skutečnost. Z pěkných mincí, které se dnes koupí, se zpět na trh vrátí maximálně 60 %. Tedy zachovalých mincí začíná být velký nedostatek a pokud se podíváme v čase deset let do minulosti, pak se s tímto názorem nechá souhlasit a je naprosto jedno, kolik to je ve skutečnosti procent. Navíc je to podpořeno zájmem, který převedeno na peníze, zde také v minulosti nebyl.
Velkým problémem jsou padělky. O numismatiku je veliký zájem, který je tak živnou půdou pro nekalou činnost. Samozřejmě, čím je období oblíbenější, tím více bude lákat padělatele, kteří se budou soustředit hlavně na vzácnější a poptávanější mince. V našich končinách to je hlavně sortiment mincí československých a FJI. Bohužel vcelku dobře se nechají padělat zlaté mince, z důvodu měkkosti kovu a proto je na trhu hodně podezřelých starých důkátů. Samostatnou kapitolou jsou pokoutné doražby, o kterých se ví, ale nikdo bezpečně neví jak vznikly. Některé budou polooficiální, některé možná podvodné a mám takový dojem, že to bude něco podobného, jako když vznikaly přetisky Pošta československá na známkách.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Evropa1

Uživatel
#47 - 19. 11. 2011, 14:21

To vassilij.
Souhlasím, že nebylo by fér, pokud bychom opovrhovali některými mincemi ve stavu 2, ale zde je jeden velký problém. Mince ve stavu 2, je velice hezká, tedy nebude mít nic společného s tím, jak se hodnotí v našich aukčních končinách. Pro případ můžeme zajít i k sousedům. V salzburské aukci byla kolekce mincí, byla nějak ohodnocená a po čase se většina těchto položek dostala do aukce Kunkera, kde jich většinu nemilosrdně o půl až stupeň degradoval. Bylo by zajímavé, pokud by například Kunker mohl ohodnotit sbírku bohemiky v aukci Aurei. Myslím, že bychom se hodně divili.
Samozřejmě, že pokud je na minci pracováno, pak pro většinu sběratelů má minimální hodnotu, protože dnes je trh naprosto ignoruje. V součastnosti se preferuje netknutá plocha a odpouštějí se například malé vady.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

vassilij

Uživatel
#48 - 19. 11. 2011, 14:29

To Evropa1: schválně jsem psal s.sch. a ne 2/2 ... popisy v našich aukcích nemají s realitu nic společného. Co se týče oprav jde ale o to, že je bohužel dost "numismatiků", kteří si třeba v aukci Aurey takový kompletně předělaný 1/4 tolar koupí a když jim nabídnete jiný, třeba jen s velmi pěkně opravenou stopou po oušku, kterou přiznáte, tak nabubřele odpoví, že poškozené mince nekupují ... Opravená stopa po oušku mně osobně nevadí, ale jakmile je obroušena hrana nebo dokonce zasaženo do plochy mince (ať už hlazení nebo dorýváním), nemá taková mince pro mě žádnou cenu - není-li to samozřejmě nějaká supervzácnost.

Dracek

Uživatel
#49 - 19. 11. 2011, 14:49

řídil bych se asi estetickým cítěním, ač to bude znít skoro kacířsky tolarovou minci ze 16.století(někdy i 17.st.) ve stavu 3/3 bych si asi občas dal klidně do sbírky dal(je to už historie), pokud bude ronoměrně vyražená, rovnoměrně oběhana, bez výraznějších poškození v ploše, bez vad materiálu a slušné patině(pokud bude pěkně udělaná tak i nové)
Neříkám se na tyto mince zaměřovat, ale často bych po ní sáhl do sbírky raději, než lepší stav mince excentrické nebo s vadami(pokud bych toto tolarové období sbíral).
🙂

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Evropa1

Uživatel
#50 - 19. 11. 2011, 14:59

Pokud se budeme bavit o falzech, pak se někteří autoři snaží nedokonalosti skrývat pod podvodné horší kvality, abychom uvěřili, že mince obíhala, protože sami tuší, že vyrazili něco, co má spoustu chyb a nemají šanci prodat dokonale zachovalé kusy. Spousta mincí je i dodatečně dorývaná a vlastně se jedná o podvodné vylepšování kvality na originálních ražbách. Většinou se ale nechají lehce objevit, i když bohužel se někdo nechá v aukcích napálit.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

S. K. Neumann - čistá - č. 546-547

S. K. Neumann - čistá - č. 546-547

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1654

Rakousko - čistá - č. 1654

Cena: 21,- Kč

Přejít na eshop
Akvarijní rybičky - razítkovaná - č. 365-368

Akvarijní rybičky - razítkovaná - č. 365-368

Cena: 69,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy POMfila SR - ročník 2009, A4, papír 160 g, rozš. verze - (16), vč. zesílených obalů

Albové listy POMfila SR - ročník 2009, A4, papír 160 g, rozš. verze - (16), vč. zesílených obalů

Cena: 165,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 998

Rakousko - čistá - č. 998

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1616

Rakousko - čistá - č. 1616

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy CONTOUR-S  SR - ročník 2021, nezasklené (17 listů), papír 250gr.

Albové listy CONTOUR-S SR - ročník 2021, nezasklené (17 listů), papír 250gr.

Cena: 170,- Kč

Přejít na eshop
Akrylové barvy nejen na malování kamínků set základní 12 x 12ml

Akrylové barvy nejen na malování kamínků set základní 12 x 12ml

Cena: 116,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 798-799

NSR - čistá - č. 798-799

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1919

Rakousko - čistá - č. 1919

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop