Moderátoři: Jaromir, smith, ikanek

#1441 - 23. 2. 2024, 09:13

Mám pocit, že se zde formuje určitá skupina, která bude neúnavně hájit tyto údajné revoluční přetisky. Mají dobře nastudovanou literaturu - ihned vědí kdy byl první pokus je prosadit. Není za tím náhodou finanční úmysl s cílem dosáhnout výhodného prodeje? V současnosti je filatelistický trh přesycen těmito materiály, které bychom mohli nazvat jako nepotřebný filatelistický odpad. Pokud má někdo zájem tyto objekty sbírat, prosím, ať tak činí. Naše filatelie však disponuje mnoha krásnými známkami, které si zaslouží mnohem větší pozornost a není zapotřebí se zaměřovat na podobné výtvory (není ani jasné zda se netisknou dosud v x té generaci). Ti, kdo si přečetli nejnovější vydání Filatelie, si jistě všimli, že velká část těchto produktů je označena dodatečnými a často i falešnými znaleckými značkami od Gilberta. Jaký to má důvod? Pravděpodobně proto, že o tento materiál nikdy nebyl skutečný zájem. Tedy až po nynější kampani s jakým cílem? Domnívám se, že znalci, kteří tyto přetisky podporují, mohou skončit podobně jako kdysi Lešetický u jiného výrobku – způsobí si tím velkou ostudu. Vtipné je zobrazení dětské tiskárničky. Možná ještě brambora by bodla. :-).

https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie

xaverian

Uživatel
#1442 - 23. 2. 2024, 09:55

vetsinou CSR I nekomentuji, neb nejsem povolan. ale tentokrate musim souhlasit s panem Jindrou.
at si kazdy sbira co chce, treba pouzite pleny.
bohuzel masirka techto neznamek je docela velka. a chapu take pana Dyrsmida, ze nesouhlasi s panem Neumannem. ono se staci podivat na jeho prodejni stranky a je jasne proc:
https://www.topznamky.cz/filatelie-csr1-revolucni-1918
myslite si, ze toto jsou adekvatni ceny??? ta otazka neni ironie, ale ptam se seriozne.

..... a ted mu do tohoto byznisu nekdo haze vidle.
co si budeme povidat, pro nekoho jsou revolucni neznamky velky bussiness, tak se snazi.
nicmene zase na druhe strane je take dobre, ze neco jako katalog na tyto neznamky vznikl. proc ne? ostatne kazdy si se svymi penezi muze delat co uzna za vhodne, jen aby po letech nezaplakal, ze investoval do neceho nechteneho.

Jaromir

Moderátor
#1443 - 23. 2. 2024, 11:09

Doporučuji, přečíst si knihu Filatelisté a filatelie z roku 1988 od našeho znalce Františka Šrámka, proč nezkoušel tzv. "Revoluční přetisky." Uvádí, že až do roku 1930 zůstaly štočky v soukromém majetku. F. Šrámek byl v bytě nějakého znalce, který mu ukázal jen část pozůstalosti Rosslera-Ořovského. Byla prý to obrovská sbírka s všemožnými variantami protichůdných, převrácených přetisků, barevné varianty, tiskové zkoušky.
Rossler-Ořovský je dle F. Šrámka též autorem dopisů se skautskými služebními známkami "Příjezd prezidenta Masaryka".

Columbo

Uživatel
#1444 - 23. 2. 2024, 14:25

FEJTÓN

Záhradka a záhradkári.

Žijeme dobu, keď si Každý hrabe na svojom piesočku, každý kope za svoj klub, každý si obhospodaruje svoju záhradku. Na kvalite záhradky je vidieť, aký záhradník sa o ňu stará, koľko je na nej kvalitných rastliniek a koľko buriny / plevele. Rozumný záhradkár chce dopestovať kvalitu a niektorý sa aj pochváliť pred ostatnými kolegami záhradkármi, čo sa im podarilo dopestovať a akú majú úrodu. Sú ale (div sa svete) aj záhradkári, ktorý majú potešenie, keď im na záhradke rastie burina. Dokonca sa snažia presvedčiť ostatných záhradkárov, že mať burinu na záhradke je dobré a ušľachtilé. Starajú sa o ňu (o tú burinu), okopávajú, polievajú, občas prihnoja a pýšia sa ňou ... Dokonca majú ambície zúčastniť sa s touto burinou záhradkárskej výstavy a uchádzať sa o nejaké ocenenia ... Nazývajú sami seba záhradkármi a je nemožné im vysvetliť, že jahody, maliny, alebo mrkva majú vyššiu cenu, ako pýr, skorocel alebo púpava ...

koolabs

Uživatel
#1445 - 23. 2. 2024, 17:03

fejeton columba je v tomto okamžiku osvěžující.
Já chápu a myslím i všichni ostatní, jak ten příměr se zeleninou osvětluje téma revolučních přetisků. To je super, ok..

Ale nemohu si dovolit mít připomínku,, zcela odbočující od tématu filatelie . Já mám zahradu poměrně velkou. A pro mé oči krásnou. Ale má v ní místo jak zeleninka, třešně, jablíčka, tak kopřivy a púpava či ostropestřec. Má tam místo jak pořádek, tak bordýlek.
Podívejte se na ty dnešní tragické městské i vesnické zahrádečky plné kultivarů střižené přesně podle pánů Trávníčků a ostatních rádobyrádců. Z té podoby se už téměř dočista příroda vypařila. Já mám na své zahrádce ješky a sovy, v květnu mi lezou po neplodícím pahýlu jabloně roháči, v staré vrbě páchnou páchníci. Lítají otakárci a v noci lyšajové.
Podívejte se na naše dnešní ženské jak jsou oholené od hlavy k patě a přestříkané spýdstýky.
Je to normální?
Člověka už dlouhou dobu řídí inteligence vyššího řádu. Místo aby se brambory snědly v okolí, tak se vozí přes tisíce kilometrů, přes oceány. Jediné podstatné je vytvářet důmyslnou sít, silnic, komunikací.
Věci přestávají mít hodnotu lidské práce, jsou jen spotřební zboží, jehož jediným významem je likvidace a recyklace. Jak rychle ta nová bytost na naší planetě převezme otěže? Už se rozkoukává? Jako umělá inteligence?

Omlouvám se za odbočení od revolučních přetisků.
Ona ta doba byla zajímavá.
Ale kdo dnes o tom ví alespon něco málo? Jak jsme jako češi žily pod rakouským a německým vlivem a jaká pro nás byla sláva když se rozpadla monarchie a tatíček Masaryk leštil fousy.

Columbo

Uživatel
#1446 - 23. 2. 2024, 17:57

koolabs napsal/a:

...
Ale nemohu si dovolit mít připomínku,, zcela odbočující od tématu filatelie . Já mám zahradu poměrně velkou. A pro mé oči krásnou. Ale má v ní místo jak zeleninka, třešně, jablíčka, tak kopřivy a púpava či ostropestřec. Má tam místo jak pořádek, tak bordýlek.
Podívejte se na ty dnešní tragické městské i vesnické zahrádečky plné kultivarů střižené přesně podle pánů Trávníčků a ostatních rádobyrádců. Z té podoby se už téměř dočista příroda vypařila. Já mám na své zahrádce ješky a sovy, v květnu mi lezou po neplodícím pahýlu jabloně roháči, v staré vrbě páchnou páchníci. Lítají otakárci a v noci lyšajové.

Súhlasím a nemám s takouto záhradkou zásadný problém pokiaľ spĺňa kritéria majiteľa a má z nej radosť.
Zvláštne je, ak by som plody z takej záhradky videl niekde na tržnici a predajca (trhovník) by sa mi snažil nahovoriť, že tá púpava je niečo ušľachtilé, vzácne a cenné.

Columbo

Uživatel
#1447 - 23. 2. 2024, 18:36

Koolabs – tú púpavu, keď už ju chce mať niekto v zeleninovej záhradke, je dobré mať "pod kontrolou" a nazývať ju pravým menom – púpava. Potom treba dať aj pozor, aby sa nerozmohla, neprerástla medzi jahody a nezadusila ich ...
Ono v dnešnej dobe dokonca predajcovia semienok tú púpavu zákerne pridávajú medzi iné ušľachtilé semená. Alebo sa Vás v záhradkárskom obchode snažia presvedčiť, že do tej zeleninovej záhradky tá púpava patrí...

Ale dosť bolo záhradkárčenia. Prenechajme priestor filatelii 😕

koolabs

Uživatel
#1448 - 23. 2. 2024, 21:03

snad jen na závěr, Carlina vulgaris je spíše teplomilná, asi není vzácná ani cenná. Nicméně jsem vedle zmínky o pupavě i ostropestřec, neb obě byliny mají společné nepříjemné bodláčí. Ale zatímco ostropestřec je suprový pro játra, tak pupava a její kořen není vubec špatná věc na ledviny, močák , či u nás na prostatu. Kořen se suší a vyluhuje. Já z toho podobně jako z ostropestřce /semen/ vařím čaj. No ale to jsou spíše debaty dědky a jeho snahy o zdraví v rámci udržitelnosti.
Ale na zeleninovou zahrádku nepatří, to je mor. To máte pravdu.

jindras

Uživatel
#1449 - 23. 2. 2024, 22:36

Nechci toto zahradkářské okénko uprostřed filatelie zbytečně prodlužovat, ale myslím, že se zde nejednalo o
Carlina vulgaris - Pupava obecná , ale o Taraxacum officinale - Pampeliška lékařská - slovensky púpava

smith

Moderátor
#1450 - 23. 2. 2024, 23:06

http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2023, zákl. verze - (13 listů), vč. zesílených euroobalů, nezasklené, papír 160gr.

Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2023, zákl. verze - (13 listů), vč. zesílených euroobalů, nezasklené, papír 160gr.

Cena: 156,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 536

NSR - čistá - č. 536

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Poštovní muzeum ČSSR - historické poštovní vozy - čistá - č. 2469-2473

Poštovní muzeum ČSSR - historické poštovní vozy - čistá - č. 2469-2473

Cena: 18,- Kč

Přejít na eshop
Kores K-MARKER Permanentní popisovač na kamínky, tenký hrot M, 10 ks sada

Kores K-MARKER Permanentní popisovač na kamínky, tenký hrot M, 10 ks sada

Cena: 179,- Kč

Přejít na eshop
L. N. Tolstoj - 125. výročí narození - čistá - č. 764-765

L. N. Tolstoj - 125. výročí narození - čistá - č. 764-765

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
Pražské mosty - čistá - č. 2316-2321

Pražské mosty - čistá - č. 2316-2321

Cena: 16,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 780

NSR - čistá - č. 780

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1499-1502

Rakousko - čistá - č. 1499-1502

Cena: 15,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 546-548

NSR - čistá - č. 546-548

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1136-1142

Rakousko - čistá - č. 1136-1142

Cena: 22,- Kč

Přejít na eshop