jansvi

Uživatel
#41 - 19. 6. 2024, 10:39

"Pokud by se toho ujal některý kolega ze Slovenska, bylo by snad zajímavé pokusit se rekonstruovat tento číselník - aspoň tak, abychom měli přiřazená k jednotlivým číslům odpovídající místa + nejvyšší známá čísla "negativů" pro každé z nich. Nebude to sice katalog pohlednic vydaných těmito nakladatelstvími, al KRIVANe měli bychom aspoň přibližnou představu, kolik pohlednic z toho kterého místa bylo vydáno."
Tak to by bolo velmi pekne, len ja mam obavu, ze sa do toho nikomu nechce. Dovody mozu byt rozne.

K TOMvym menam na pohladniciach este pridam:
1950 TATRAN
1948 SLOVAKOTOUR
1948 KRIVAN
1953? SLOVENSKE VYDAVATELSTVO POLITICKEJ LITERATURY
1955? TURISTA
1956? SPORT
Tieto mam.

jansvi

Uživatel
#42 - 10. 10. 2024, 13:04

Len tak, aby rec nestala.

O tom co sa pise v Stanovach na pripravu vystavneho exponatu z triedy POHLADNICE v odstavci o poznani a vyskumu som sa zmienoval.

Trochu som sa prehnal v tych mojich pohladniciach v duchu tohto odstavca, nie z hladiska obrazovej strany pohladnice. Porovnaval som texty a grafiku adresnych stran, co napokon znova vyustilo do obrazovej casti. Nasiel som tri pohladnice tatranskeho vrcholu, pricom jedna z nich tvori klasiku pri hladani vsemoznych fotogenickych podobenstiev.
Ospravedlnujem sa. Neviem ten spodny obrazok otocit do spravnej polohy, tak si budete musiet trochu najst sami tu spravnu polohu......
Pripajam ich k tejto casti prispevku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

jansvi

Uživatel
#43 - 10. 10. 2024, 15:22

Na adresnych stranach prilozenych pohladnic mozeme citat obsahovo rovnaky text, upozornujuci na tzv.: Profil indianskej hlavy. Text ano, lenze obrazova cast je diametralne odlisna. Ta spravna hlava je na pohladniciach od vydavatelstva OSVETA. Slovenske vydavatelstvo politickej literatury si so spravnostou obrazu nelamalo hlavu. Pohladnica sice zobrazuje Krivan, lenze uplne iny.
Grafika adresnej strany u OSVETY ma dve varianty. Ta, s grafickou znackou vydavatelstva v strede zvislej linky ma pod textom vsetky tlaciarenske udaje, platne zrejme do roku 1959. Potom vstupilo do platnosti nariadenie o plateni prispevku vo vyske 0,20 Kčs v prospech cestovneho ruchu. To malo za nasledok, ze tlaciarenske udaje boli premiestnene do obrazku pseudoznamky. Tym sa stali pre zberatela prakticky nedostupne, kedze vo vacsine pripadov ich zakryvaju nalepene znamky. Mal som stastie, ze ta pohladnica s udajmi v znamke nebola prelepena. Podla doteraz znamych udajov co vsetko sa skryva za tymi cislami viem, aj s pomocou p. Homolu, ze tento udaj 220/19 je cislo negativu z ktoreho sa tlacila pohladnica. Jeden z udajov sa ma tykat tzv. vyrobneho prikazu, ostane su tajomstvom.
Pri podrobnejsom citani textu zistime, ze aj ten sa lisi. Na tej starsej najdeme...zo Sedielka. Ta novsia si ho nevedno preco upravila na...zo Sedilka. Takyto tvar pomenovania miesta odkial vznikla fotografia ako podklad pre tlac, nenajdete v tatranskej miestopisnej literature. Dovod preco som uverejnil aj pohladnicu Slovenskeho vydavatelstva politickej literatury bol ten, ze pri zatriedovani pohladnic podla vydavatelov, som co najsetrnejsie odlepoval znamky, aby som sa odstal k tlaciarenskym udajom. Zaujimali ma len cisla negativov. Na tejto pohladnici je rovnaky 220-19, co potvrdzuje fakt, ze rozne vydavatelstva v tej dobe vydavali pohladnice z rovnakych negativov. Kto bol majitel, ktora tlaciaren ich tlacila, kto upravoval grafiku, nuz to je vo hviezdach. Ale uvedene vydavatelstvo si nelamalo hlavu ani so spravnym miestopisnym nazvom, tak okopcilo SEDILKO.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

JAROF

Uživatel
#44 - 11. 10. 2024, 16:13

Čo sa týka názvu SEDIELKO-SEDILKO A. Puškáš v IX. časti monografie Vysoké Tatry- horolezecký sprievodca uvádza: S názvom sa prvý raz stretávame v tlači v diele Karla Kořistku, profesora na polytechnike v Prahe, vydanom roku 1864 v Gothe v Nemecku, v gramaticky chybnej traskripcii Sedilko. Žiaľ, aj neskôr sa tento nesprávny názov často objavuje v slovenských a iných prameňoch. Toľko Arno Puškáš.
Ja osobne si pamätám, že v mojich tatranských začiatkoch, pred 40-50 rokmi sa bežne používal názov Sedilková kopa.

jansvi

Uživatel
#45 - 11. 10. 2024, 18:45

Ano, cechoslovakizmov bolo v tatranskych nazvoch vela. Napr. Chytil si premenoval Belanske Tatry na Bělske Tatry.
Ukazky takychto zvratov by vystacili aj na mensi exponat.

Na mna zaposobilo usmevne to, ked si privlastnili text, ktory absolutne nesuvisi s obrazom ktorý popisuje text.

jansvi

Uživatel
#46 - 12. 10. 2024, 12:03

Aj taky pekny obsah sa da na najst na pohladnici. Uz len zistit ci ozaj vznikol nejaky propragacny film a co bolo jeho obsahom.
Pohladnica bola napisana 23.VII.1936

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

jansvi

Uživatel
#47 - 12. 10. 2024, 12:10

Jeden obraz, dva formaty - maly, velky, dve rozne graficke upravy adresnej strany. Este aj v grafike znamky su dva rozne udaje. Viem to preto, lebo som Gottwalda namocil takze som zistil, ze ukryva udaj: FB 4570 nad spodnym okrajom grafiky znaky.
Nuz podla propozicii na exponat su to dva listy formatu A4.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

NSR - čistá - č. 462

NSR - čistá - č. 462

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Claude Boivin - 130

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Claude Boivin - 130

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Digitální váha na mince LIBRA Mini - 344 222

Digitální váha na mince LIBRA Mini - 344 222

Cena: 779,- Kč

Přejít na eshop
MS v krasobruslení 1973 v Bratislavě - čistá - č. 2009

MS v krasobruslení 1973 v Bratislavě - čistá - č. 2009

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 867-870

NSR - čistá - č. 867-870

Cena: 29,- Kč

Přejít na eshop
50. jubilejní Pražský vzorkový veletrh - čistá - č. 519-520

50. jubilejní Pražský vzorkový veletrh - čistá - č. 519-520

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2010, zákl. verze - (9), vč. zesílených obalů, papír 160gr.

Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2010, zákl. verze - (9), vč. zesílených obalů, papír 160gr.

Cena: 93,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Mike Modano - 76

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Mike Modano - 76

Cena: 12,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1418

Rakousko - čistá - č. 1418

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1706

Rakousko - čistá - č. 1706

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop