Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

berserk

Uživatel
#5101 - 31. 8. 2023, 16:34

Neměl by mít X. lev více oválné ucho?

berserk

Uživatel
#5102 - 2. 9. 2023, 08:11

Tak jsem na to ještě jednou koukl a řekl bych, že ten lev je IX. dle větších měsíčků a dle jiného tvaru hlavy.
Přikládám obrázek k porovnání IX. dole a X. nahoře
Co myslíte?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Ragnar666

Uživatel
#5103 - 8. 9. 2023, 11:54

Dobrý den. Mohl bych poprosit o bližší určení tohoto Václava, jako např. typ, varianta a podobně? Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Wonka64

Uživatel
#5104 - 10. 9. 2023, 10:59

Pěknou neděli.
Jen pro upřesnění...nejsem si jistej.
Je to Hána VIII.b/1 ???

Díky.
W

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

korunka

Uživatel
#5105 - 14. 9. 2023, 09:14
Tak jsem na to ještě jednou koukl a řekl bych, že ten lev je IX. dle větších měsíčků a dle jiného tvaru hlavy. Přikládám obrázek k porovnání IX. dole a X. nahoře Co myslíte? Obrázky: ...

Ten groš z příspěvu České lvice bude typ X.
Ale v tom tvém srovnání máš docela podivnosti. Hlavně fotka, kterou máš jako první nebude typ X.

korunka

Uživatel
#5106 - 14. 9. 2023, 09:24

Pokud by to byl typ X. pak by to nebyla zrovna typická ukázka. Ale neviděla jsem celou minci, tak nemohu hodnotit.

berserk

Uživatel
#5107 - 14. 9. 2023, 20:43

přikládám tedy fotky celého grošíku 😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

korunka

Uživatel
#5108 - 15. 9. 2023, 10:00

Ano, takto to vypadá jako X., i když mi hlava lva připadá spíše jako pozdější typy (teď nevím, zda XI. nebo XII). Avers by desítku připomínal, protože jsou v královské koruně opět lístky na vysokých stopkách, jako u groše na předešlé stránce. Ta mince je mi povědomá, neurčovala se tentkrát tady?
Hlava zrovna z této minci mi ale nepřijde jako typická desítka. Ta by měla být plná, bez mezery pod královskou korunou a lycousů. Na druhou stranu, pozdější typy tyto znaky mají, takže proč by nemohly být použity trošku dřív.
U určování grošů je jedna ošidná věc- pro každý typ bylo použito obrovské množství razidel a díky tomu i různých ryteckých nuancí. Proto se při určování nelze spolehnout třeba na to, zda je někde velké, nebo menší ucho, nebo chybí zub, ale spíše na soubor více společných znaků s určitým typem.
Pokud např. určuji typ deset, pak je pro mne osobně zásadní tvar hlavy- její délka. Desítka má protaženou hlavu. Devítka i čtrnáctka, ta ji má kulatější a kratší. To je i hezky vidět na fotce, kde jsi dal foto té devítky. Je prostě tvarově jiná.
Myslím si, že určit pražské groše Václava IV. je celkem alchymie a proto se názory na mince mohou lišit.
Pokud se vrátím k minci na předešlé stránce, zrovna v oblasti hlavy lva je dvojráz a těžko říct, jaké má ucho. Každopádně je vidět, že hlava je protažená a pro typ deset mi nahrává spíše avers, kde jak jsem psala, jsou v koruně lilie na vysokých stopkách.

korunka

Uživatel
#5109 - 15. 9. 2023, 10:03

PS: až se dostanu domů, pokud nezapomenu 🙄 , ta hlava, tak se zkusím podívat ještě jednou na tento tvůj groš dole.

korunka

Uživatel
#5110 - 15. 9. 2023, 10:10

Tady jsem našla ve starší diskusi typickou X.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.